top of page

PCOS VE BESLENME

Polikistik over sendromu (PKOS), üreme yaşındaki kadınların neredeyse %20'sini etkileyen bir tür endokrin ve metabolik bozukluk olarak tanımlanır. PKOS'un belirtileri androjen fazlalığı ve yumurtalık işlev bozukluğunu içerir. Androjen fazlalığı ve/veya ovulasyon bozukluğu olan kadınların büyük bir bölümü aynı zamanda insülin direnci nedeniyle etkilenir.


PKOS ile ilgili harika bir haber, tedavisinin mümkün olmasıdır. İnsülin direncini ve inflamasyonu yönetmek, hormonları dengelemek ve PKOS belirtilerini kontrol altına almak için temel öneme sahiptir.


PKOS için takviyeler, kapsamlı tedavi stratejinizde önemli bir rol oynayabilir. Bununla birlikte, diyet ve yaşam tarzı değişiklikleri olmadan tek başına takviyelerin büyük bir etkisi olmayacaktır.

Araştırmaya dayalı olarak PKOS için en iyi takviye şunlardır:

 1. Probiyotikler

 2. Resveratrol

 3. İnositol

 4. Balık Yağı

 5. Mineral takviyeleri

 6. Nane çayı

PCOS için diyet takviyeleri almak, tam bir iyileşmeyi desteklemeye, doğurganlığı ve hormon dengesini geri kazanmaya, adet döngülerini düzenlemeye, cildi ve saçı iyileştirmeye ve ayrıca diğer ciddi hastalık riskini azaltmaya yardımcı olabilir.PKOS belirtileri şunları içerir:

 • Seyrek veya adet görmeme ve diğer adet düzensizlikleri

 • Akne

 • Anormal yüz veya vücut kılı büyümesi

 • Saç kaybı

 • Yumurtalık kistleri

 • Aşırı karın yağı (elma tipi görüntü)

 • Kısırlık, yumurtlama eksikliği ve düşük

PKOS'lu hastaların yaklaşık %80'inde obezite bulunur ancak hastaların yaklaşık %20'sinde zayıf bir PKOS varyantı da mevcuttur. Ayrıca, obez olmayan PKOS'lu kadınlarda bile insülin direnci bulunabilir.

Yüksek şeker ve rafine karbonhidrat içeren bir diyet, egzersiz eksikliği, kötü bağırsak sağlığı ve kronik stresin tümü PKOS'a katkıda bulunur.PKOS, metabolik sendrom, insülin direnci ve kronik, düşük dereceli inflamasyonun bir sonucu olarak gelişir. Bu koşullar hormonal dengesizliklere ve aşırı androjenlere veya erkeklik hormonlarına yol açar. Kadınlar için testosteron gibi az miktarda erkeklik hormonu normal olsa da, PCOS hastalarının hirsutizm (yüz/vücut kıllarının büyümesi), daha derin bir ses ve erkek tipi saç dökülmesi yaşamalarının nedeni yüksek androjen seviyeleridir.

PCOS'un diyet, uyku ve stres seviyelerini yöneterek, orta düzeyde egzersiz yaparak ve nihayetinde bağırsak sağlığını iyileştirerek çok etkili bir şekilde tedavi edilebileceğini kabul eder.

Kilo kaybının, diyet bileşimine bakılmaksızın PKOS hastalarının özelliklerini iyileştirebileceği görülmüştür. Düşük karbonhidratlı diyetin PKOS üzerindeki etkisine dair bazı kanıtlar olsa da net bir diyet tavisyesi yoktur.

114 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page