top of page

HASTALIKLARDA DİYET

DYT.MELİKE PEKCAN

TR.jpeg

TİROİD HASTALIKLARINDA DİYET 

- Tiroid bezi metabolizma, uyku, sindirim ve hormon dengesi gibi birçok bedensel süreci düzenler. Hipertiroidizm, tiroid bezi aşırı aktif olduğunda ve çok fazla tiroid hormonu ürettiğinde ortaya çıkarken, hipotiroidizm, tiroid bezi az çalıştığında ve çok az tiroid hormonu ürettiğinde ortaya çıkar. Hipertiroidizm ve hipotiroidizm semptomlarını değerlendirirken, her ikisi de bağırsak alışkanlıklarında ve yorgunlukta ortak değişikliklere sahiptir.

- Diyet danışmanlığı boyunca hedefimiz bağırsak sağlığınızı iyileştirerek tiroid fonksiyonlarını arttırmaya yönelik beslenme planınızı keşfetmektir.

MİDE ASİDİ YETERSİZLİĞİ

Midenize yiyecek geldiğinde, mideniz sindirim sürecini başlatmak için asit üretir. Buna mide asidi veya hidroklorik asit (HCl) denir.

- Mide asidi proteinlerin sindirimi, minerallerin emilimi ve parazitlerin/bakterilerin/mantarların kontrolü için önemlidir. Düşük mide asidi SIBO ve mantar enfeksiyonları riskini artırır.

- Besin emilimini bozarak mineral emilimini bozar ve sindirim sisteminde, özellikle yemek borusu ve ince bağırsakta sorunlara neden olur.

- Beslenme danışmanlığı sürecimizde mide asidi düzeylerini sağlıklı hale getirmek, bağırsak sağlığını dengelemek ve mevcut semptomlarınızı azaltmak hedefimizdir.

sibo.jpeg

SİBO VE DİYET YÖNETİMİ

- SIBO bir sindirim bozukluğu değildir. Daha ziyade, belirli bir disbiyoz tipini gösteren bir laboratuvar bulgusudur. Birçok hastalık ve belli ilaç gruplarının sürekli kullanımı siboya katkıda bulunur ( ıbs, hipotiroidizm, romatoid artrit, huzursuz bacak sendromu, rozasea ve #nonçölyakglutenhassasiyeti , proton pompası inhibitörleri kullanımı, #h.pylori .. ).

- SIBO tanımı ise İnce bağırsakta aşırı bakteri üremesidir. Bu durum bağırsak dengesini bozarak hazım problemlerine yol açar.

- Belirtileri; gaz, ishal/kabızlık, karın ağrısı/kramp, B12 vitamin eksikliği, besin emilim bozukluğuna bağlı olarak diğer vitamin/ mineral/ yağ emilim bozuklukları, yorgunluk/halsizlik ..

Sibo için altta yatan sebebi bulmak en iyi çözümü sağlayacaktır. Düşük FODMAP diyeti, spesifik karbonhidrat diyeti (SCD) ve #elementaldiet SIBO'ya yardımcı olabilir. Bu diyet süreci boyunca sibo semptomlarını yok etmek ve tetikleyici besinlerinizi keşfetmek hedefimizdir.

bottom of page