top of page

Tiroid Hastalıkları ve Daha Fazlası

Hashimoto tiroidi, bağışıklık sisteminin tiroid bezine saldırmaya başladığı otoimmün bir durumdur. Kan testinde yüksek seviyelerde tiroid peroksidaz (TPO) veya tiroglobulin (TG) antikorlarının kaydedilmesi, bu durumun olağan göstergesidir.


Hipotiroidizm, tiroid hormonlarını yeterince üretmediği zaman ortaya çıkar. Hashimoto tiroidi, hipotiroidizm gelişimi için birincil risk faktörüdür, ancak doğru önleyici tedavi ile oluşmasını önleyebilirsiniz.

İyot kullanımı kafaları karıştıran noktalardan biridir. Öncelikle doktorunuzun önerisini önemseyiniz. Kişisel tedavi her zaman en önemlisidir.


İyot eksikliği için en fazla risk altında olanlar şunları içerir:

- Hamile ve emziren kadınlar

- Bebekler ve küçük çocuklar

- Çok az süt ürünü veya deniz ürünü tüketen veya hiç yemeyen kişilerGebe kalmaya çalışan kadınlar ve hamile veya emziren anneler, günde 150 mikrogram iyot dozunda resmi olarak önerilen tek gruptur. Bu gruplar için sağlıklı bir hamilelik ve bebeğin uygun gelişimini sağlamak için ekstra iyot ihtiyaçları vardır.


Aşırı iyot hem hipertiroidizm hem de Hashimoto hastalığı için bir risk faktörüdür. Doz alımları doktor önerisi gerektirir.


Aslında çoğu insan için işe yarayan şey, çoğu tiroid fonksiyon bozukluğu vakasının altında yatan inflamasyonu ve otoimmüniteyi hedeflemektir.


Tiroid sağlığını iyileştirebilmeniz için iltihaplanmayı hedeflemek şunlarla başlar:

- Nişastalı olmayan sebzeler, kaliteli proteinler ve sağlıklı yağlarla dolu sağlıklı, işlenmemiş bir diyet yemek

- Kan şekerini dengelemek

- Hangi gıdalara karşı hassasiyetinizin olabileceğini öğrenmek.

Tiroid sağlığınızı iyileştirmek sadece en iyi iyot takviyesini aramakla ilgili değildir. Takviyeler yoluyla aşırı iyot alımı aslında çözmeye çalıştığınız tiroid hormonu dengesizliklerinin daha fazla sorunu oluşturabileceğinden dikkatli kullanılmalıdır. Çoğu insan, Hashimoto veya hipotiroid gibi tiroid sorunları için daha temel bir diyet değişikliği ile iyileştirmeler sağlayabilir. Örneğin, probiyotiklerle desteklenen anti-inflamatuvar tarzı bir diyet, birçok insanda inflamasyonu ve otoimmün semptomları azaltmak için işe yarar.


Dyt.Melike PEKCAN


78 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page