Haşimato Hastalığı ve Diyet Önerileri

Otoimmün tiroid hastalığından muzdarip hastalar arasında, iyot, demir, çinko, bakır, magnezyum, potasyum mineralleri ve A, C, D ve B grubu vitaminleri eksikliği vardır.

Kalori kısıtlaması veya az yağlı diyet tiroid fonksiyonunu etkileyebileceğinden, enerji değerini hastanın bireysel ihtiyaçlarına göre ayarlamak gerekir.

Sırasıyla belirtilmiş olan eksikliği görülebilecek vitamin ve minerallerin besin kaynaklarını diyete eklemek faydalı olacaktır.

- B grubu vitaminler: et, balık, tavuk yumurtası, tam tahıllı tahıl ürünleri;

- A vitamini: karalahana, havuç, balkabağı, ciğer, ıspanak, yumurta sarısı, tereyağı, kuru kayısı;

- C vitamini: frenk üzümü, kivi, çilek, portakal, mango, limon, kavun, karalahana, ıspanak, domates, biber (özellikle kırmızı biber); sebze ve meyveler temel olarak ana kaynaklardır;

- E vitamini: avokado, balık yağı, tam tahıllı tahıl ürünleri, sebze yağları;

- Magnezyum: kakao ve bitter çikolata, kabak çekirdeği, avokado, fındık, tam tahıllı tahıl ürünleri, biraz yağlı balık (somon) ve yeşil sebzeler, yoğurt, kefir;

- Çinko: kakao ve bitter çikolata, et, kefir, yoğurt, kabak çekirdeği, fındık, ıspanak, mantar, tam tahıllı tahıllar;

- Demir: et, sakatat, kakao ve bitter çikolata, ıspanak, sardalye, deniz ürünleri, kabak çekirdeği;

- İyot: iyotlu tuz, balık (morina, ton balığı) ve deniz ürünleri ile deniz yosunu, iyotlu süt ve süt ürünleri, eğer eliminasyonu gerekli değilse, tavuk yumurtası, erik, özellikle kuru erik, mısır;

- Selenyum: Brezilya cevizi, balık (sardalya, pisi balığı, somon, ton balığı), et, ıspanak, karaciğer.- Çözünebilir lif alımını artırmak, bağırsak mikrobiyotasını destekler ve hipotiroidizmde yaygın bir sorun olan dışkılamayı ve bağırsak işlevini iyileştirebilir.

- Tatlılar ve diğer basit şeker kaynakları dahil olmak üzere işlenmiş ürünlerin tüketimini diyette sınırlandırılmalıdır.

- Çölyak hastalığı veya diğer glüten intoleransı formları mevcut değilse glüteni ortadan kaldırmak önerilmez.

- Bireysel değerlendirme bu hastalık grubu için ayrıca önemlidir. Beslenmenin değerlendirilmesi ve hastalık tedavisi için diyetisyen rolü önemlidir.

93 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

SİBO