top of page

GÖBEK ERİTEN SIRLAR

Birçok kişinin dertlerinden biri kilo vermek.

Peki sizce kilo vermek basit bir matematik hesabı mıdır?

Ağırlık düzeyinizi bu matematik hesabı sayesinde kolayca değiştirebilir misiniz?


Kilo durumunuzu etkileyen faktörler oldukça fazladadır. Bunlar; bağırsak sağlığı, var olan hastalıklar, uyku kalitesi, stres yönetimi, genetik faktörler, fiziksel aktivite düzeyi, çevresel tetikleyiciler, bozulmuş yeme davranışı, toplumsal/bireysel beslenme alışkanlıkları, besinlere ulaşılabilirlik, psikolojik etkenler.. gibi birçok faktöre bağlıdır. Gelin beraber genel bir üzerinden geçelim.Obezite bağırsak dengesizliği hastalıklarından biridir. Bağırsaklarınız denge halinde değilse besinlerle olan ilişkinizde de bozulmalar meydana gelir. Tatlı istekleri, karbonhidrat açlıkları aslında bu dengesizlik durumunun sonuçlarındandır. Bunun çözümü ise genel iyilik halini korumaktan gelir.


Size uygun olan beslenme planını keşfettiğinizde çok daha iyi hissedeceksiniz.

Stres düzeyiniz arttığında aslında hormonal dengesizlikler beraberinde gelecektir. Stres kaynaklı besin açlığı duyan biriyseniz işler daha da zorlaşacaktır. Bu anlamda stresi iyi yönetmek çok elzemdir. Diyetinizde aç kalıyor, sürekli yasaklı besinlere odaklanıyorsanız burada büyük bir hata yapıyorsunuz demektir. Yemek yemek bir zevk alanıdır. Yemeğin keyfine varmak bedeninizi iyi hissetmeniz için önemlidir.


Sizi strese sokan diyetleri yapmamanızı öneririm.


Diyet planınızı bitecek bir süreç olarak görürseniz gözünüzde büyüyebilir. Bu düşünceyi serbest bırakın, bunun yerine bedenime iyi gelene odaklanıyorum, bedenimi seviyorum ve ona değer veriyorum gibi cümleler kurun. Böylece sizin için o yüksek cezbedici besinlere odaklanmak yerine hayat akışınızdaki iyi olan değişimleri fark edip, mutlu diyetin keyfine varacaksınız.


Uykunuzu iyi hale getirmek sizin için kolay olmayabilir. Fakat unutmayın ki iyi bir uyku ile ancak iyi bir beslenme planı sağlanabilir. Uykunuzun kalitesini arttırmak istiyorsanız gece besin tüketiminden kaçının. Diğer bir taraftan alkol ve kahve tüketim alışkanlıklarınızı gözden geçirin. Uykuya dalmakta zorluk çeken bireylerin çoğu hareket düzeyi düşük olan bireylerdir.


Günlük fiziksel aktivitenizi arttırmak size ve bedeninize iyi gelecek.


Fiziksel aktivite adına egzersizi ağırlık kaybı için mecburi bir süreç olarak görmeyin, bunun yerine genel sağlığınıza iyi gelecek sevdiğiniz bir sporu yapmayı deneyimleyin.

Çevresel tetikleyiciler kilo verme hedefinde olan biri için oldukça önemlidir. Çevrenizin sizi nasıl etkilediğini fark edin. Bir başkasının alışkanlıklarına uyum sağlamak için besin tercihlerinde bulunuyorsanız ve bu kilo almanıza neden oluyorsa kendinize bir iyilik yapın ve sadece kendi bedeninizin isteklerine kulak verin. O çok sevdiğiniz pizzayı yerken dahi artık haz almadan zorla tabağınızdakileri bitirmeye çalışıyorsanız ve bu durumu sürekli yaşayan biriyseniz bazı problemler var demektir.

Yemekten pişmanlık duymak yerine bedeninize kulak verin, o size doğruları söyleyecektir. Beslenme uzmanlarından destek almayı ihmal etmeyin.


Diyetisyen Melike PEKCAN

457 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentários


bottom of page