top of page

DAHA İYİ BİR TİROİD FONKSİYONU İÇİN BESLENME

Az çalışan tiroid (hashimato tiroidi veya hipotiroidizm) için en iyi diyet genellikle bağırsak sağlığını iyileştirmeye odaklanan diyettir. Diyetiniz altta yatan otoimmünite ve bağırsak dengesizliğinin üstesinden gelmek, tiroid hormon seviyelerinin daha dengeli olmasında yardımcı olabilir.


Eliminasyon diyetleri tiroid fonksiyonlarını iyileştirmeye ve tetikleyici besininizi keşfetmeyi sağlar. Elbette tek tip bir diyet modeli yoktur. Her zaman geçeli olduğu gibi tiroid hastalıklarında en uygun diyet kişisel olarak değişim gösterir. Ayrıca takviye ihtiyacınız doktorunuz tarafından belirlenmelidir.Hashimato tiroidi, bağışıklık sisteminin tiroid bezine saldırmaya başladığı otoimmün bir durumdur. Tiroid peroksidaz (TPO) antikorlarının yüksek düzeylerde olması bu durumun olağan göstergesidir.

Hipotiroidizm ise bazen hashimato hastalığından gelişebilir ve tiroid bezinin yeterli tiroid hormonunu üretmeyi bırakması sonucu oluşur. Yüksek düzeyde tiroid uyarıcı hormon (TSH) genellikle hipotiroidizmi gösterir.

Disbiyozis, tiroid ve bağırsak sorunlarını beraber getirir. Eliminasyon diyetleri ise tetikleyici besinlerinizi keşfetmeye yarar ve bağırsak sağlığının geliştirilmesine yardımcı olur.


Eliminasyon diyeti, hassasiyete neden olma olasılığı en yüksek olan gıdaları bir süreliğine (genellikle 2-3 hafta) diyetinizden çıkarmanızı ve ardından semptomların nasıl değiştiğini gözlemleyerek elimine edilen besinlerin adım adım yeniden sunmayı içerir. Diyet uygulaması için uzman bir diyetisyenle ilerlemekte fayda vardır. Kullanılan üç eliminasyon diyet ise; Paleo diyeti, düşük FODMAP diyeti ve otoimmün protokol (AIP) diyeti şeklinde ayrılır. Bireyin ihtiyacına ve yancı hastalıklarına uygun bir diyet protokolü seçilmelidir.

62 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page