top of page

CROHN HASTALIĞI HAKKINDA

Crohn hastalığı, gastrointestinal sistemin ağızdan anüse kadar herhangi bir bölümünde gelişebilen ve bu sistemin transmural inflamasyonu ile karakterize kronik bir idiyopatik inflamatuar bağırsak hastalığı (İBH) dır.

Crohn hastaları (CD) sıklıkla alevlenme ve remisyon dönemleri yaşarlar. Tamamen iyileştirici bir tedavi yöntemi olmayan Crohn hastalığında önemli olan remisyon dönemini uzatarak hastada inflamasyon ve komplikasyon gelişimine engel olmaktır.Crohn hastalığının insidansı son birkaç on yılda sürekli artış göstermiştir.

Hastalığının yaygın belirtileri şunlardır:

Karın ağrısı, özellikle karnın sağ alt kadranda

Gaz ve şişkinlik

Mukus ve kan içerebilen ishal

Kilo kaybı

İştah kaybı

En yaygın belirtisi kronik ishaldir, ancak bazı hastalar bu belirtiyi yaşamayabilir.

Sindirim dışı semptomlar şunları içerebilir: 

Ateş

Kızarıklığa, şişmeye, tahrişe veya bulanık görmeye neden olan göz iltihabı

İdrar yolu enfeksiyonları

Kronik yorgunluk

Anemi

Beyin sis

Tanı Yöntemleri

Crohn hastalığının teşhisinde bir dizi hastalıklardan (çölyak hastalığı ve irritabl bağırsak sendromu) dışlamak için test gerekir.

Klinisyen crohn hastalığının klinik teşhisine ulaşmak için tarihi ve fiziksel muayene, laboratuvar testleri, endoskopi sonuçları, patoloji bulguları ve radyografik testler gibi çoklu bilgi kaynaklarını birleştirmelidir. Genel olarak, kronik bağırsak iltihabının varlığı, Crohn hastalığı teşhisini sağlamlaştırır.

Patofizyolojisi

CD'nin kesin etiyolojisi hala bilinmemekle birlikte genetik yatkınlık, çevresel faktörler, batı diyeti (hayvansal yağ, şeker, buğday proteinleri, emülgatörler, maltodekstrin, düşük lif), disbiyosiz ve doğuştan bağışıklık sistemi ile bağırsak bariyer fonksiyonlarını etkileyen bozukluklar gibi farklı faktörler arasındaki etkileşimin, CD'nin başlangıcını tetikleyebileceği düşünülmektedir.


Genel olarak, Crohn hastalığınızı şu şekilde tedavi edebilirsiniz:

1. Kişisel diyet planı oluşturmak.

2. Doktorunuz tarafından reçete edilen ilaçları kullanmak.

3. Özellikle farkındalık yoluyla zihinsel sağlığınızı desteklemek.

4. Gerekli durumlarda cerrahi müdahale.

Beslenme Tedavisi

İnflamatuvar bağırsak hastalıklarında kilo kaybı, yetersiz beslenme ve vitamin eksiklikleri yaygındır, bu nedenle besin çeşitliliği sağlanmalı ve özellikle remisyon döneminde diyet zenginleştirilmelidir.

Hastalığın alevlenme döneminde, çoğu hastada düşük lifli bir diyet önerilir. Remisyon döneminde ise, alkol ve sülfür içeren ürünlerin aşırı tüketiminin hastalık seyrine olumsuz etkisi olabilir.

Kronik inflamasyonun yanı sıra sürekli kullanılan ilaçların yan etkileri nedeniyle, IBD'li hastalar, demir, kalsiyum, D vitamini, B12 vitamini, folik asit, çinko, magnezyum ve A vitamini de dahil olmak üzere beslenme faktörü eksiklikleri riski artmıştır. Ayrıca, tüm IBD hastaları için tek bir ortak diyetin olmadığı unutulmamalıdır; her biri benzersizdir ve diyet önerileri, hastalığın seyri, geçmiş cerrahi işlemler ve farmakoterapi türüne bağlı olarak her bir hastaya bireysel olarak geliştirilmelidir. Bireysel danışmanlık hizmeti almak için bize ulaşabilirsiniz.


Uzm.Dyt.Melike PEKCAN

Gastroenteroloji Diyetisyeni

49 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page